Kék fülesfácán
Crossoptilon auritum
Endemikus faj Kínában. Monotípusos faj, alfajai nincsenek. Közép-Kína hegyeinek fenyőerdeiben él, ott 3500 m magasságig található. Kedveli a sűrű növényzettel fedett hegyoldalakat és meredek lejtőket A szaporodási időszakon kívül több madár csapatot alkotva nyíltabb területeken is előfordul. Táplálék keresés közben erős csőrével ássa a talajt hagymák, gumók, rovarok után kutatva. Monogám faj, a szaporodási időszakban az utódok felneveléséig párokra különülnek.
A kakas és tyúk hasonló tollazattal és színezettel rendelkezik. A tojásrakást rendszerint április végén kezdi el és júniusig tart. Kelési ideje 26 nap.
Az első kék fülesfácánok 1929-ben kerültek Európába, a franciaországi Clères állatkertjébe, melyet Jean Delacour a „The Pheasants of the World” (1951) könyv (A Világ Fácánjai) szerzője 1919-ben alapított.
A kék fülesfácánok a fogságban szelíd, kíváncsi természetű, barátságos madarak lesznek, bár a szaporodás időszakában a „területét” védő kakas agresszíven viselkedhet a gondozójával szemben.
Kék fülesfácán tojása
Kék fülesfácán
Crossoptilon auritum